Komparativna analiza različitih sistema centralnog grejanja
Moderni sistemi podnog grejanja koriste ili elemente električnog otpora („električni sistemi“) ili tečnost koja teče u cevima („hidronski sistemi“) za zagrevanje poda. Svaki tip se može instalirati kao primarni sistem grejanja u celoj zgradi ili kao lokalno podno grejanje za toplotnu udobnost.
Neki sistemi omogućavaju zagrevanje pojedinačnih prostorija kada su deo većeg sistema sa više soba, čime se izbegavaju toplotni gubici. Električni otpor se može koristiti samo za grejanje; kada je potrebno i hlađenje prostorije, moraju se koristiti hidraulički sistemi.
Ostale primene za koje su pogodni ili električni ili hidraulični sistemi uključuju topljenje snega/leda za šetnje, prilazne puteve i platforme za sletanje, kondicioniranje trave na fudbalskim i fudbalskim igralištima i sprečavanje smrzavanja u zamrzivačima i klizalištima. Dostupan je niz sistema i dizajna podnog grejanja koji odgovaraju različitim tipovima podova.
Električni grejači ili hidraulički cevovod se mogu sipati u betonsku podnu ploču („sistem betonskog poda“ ili „mokri sistem“). Mogu se postaviti i ispod podne obloge („suvi sistem“) ili pričvrstiti direktno na drveni pod („podni sistem“ ili „suvi sistem“).
Neke komercijalne zgrade su dizajnirane da koriste toplotnu masu koja se zagreva ili hladi tokom nevršnih sati kada su cene komunalnih usluga niže. Kada je sistem grejanja/hlađenja isključen tokom dana, betonska masa i sobna temperatura se pomeraju gore ili dole unutar željene zone komfora. Takvi sistemi su poznati kao termički aktivirani sistemi zgrada ili TABS.
Hidrotehnički sistemi
Hidraulički sistemi koriste vodu ili mešavinu vode i antifriza kao što je propilen glikol kao tečnost za prenos toplote zatvorene petlje koja cirkuliše između tla i kotla. Dostupne su različite vrste cevi za sisteme podnog grejanja i hlađenja, obično napravljene od polietilena, uključujući PEKS, PEKS-Al-PEKS i PERT. Stariji materijali kao što su polibutilen (PB) i bakarne ili čelične cevi se još uvek koriste na nekim mestima ili za posebne namene.
Hidraulički sistemi zahtevaju kvalifikovane dizajnere i trgovce koji su upoznati sa kotlovima, cirkulacionim pumpama, kontrolama, pritiscima i temperaturom fluida. Upotreba savremenih fabrički montiranih trafostanica, koje se uglavnom koriste u daljinskom grejanju i hlađenju, može u velikoj meri da pojednostavi zahteve izgradnje i smanji vreme ugradnje i puštanja u rad hidrauličnih sistema.
Hidraulički sistemi mogu da koriste jedan izvor energije ili kombinaciju izvora energije da pomognu u upravljanju troškovima energije.
Električni sistemi
Ugradnja električnog podnog grejanja, nanošenje cementa
Električni sistemi su samo za grejanje i koriste nerđajuće, fleksibilne grejne elemente uključujući kablove, unapred oblikovane kablovske prostirke, bronzanu mrežu i karbonske folije.
Zbog niskog profila mogu se ugraditi u termičku masu ili direktno ispod podne obloge. Električni sistemi takođe mogu da iskoriste prednosti merenja vremena upotrebe i široko se koriste kao grejači tepiha, prenosivi podni grejači, podni grejači, grejanje ispod pločica, podno grejanje na drva i sistemi podnog grejanja, uključujući tuševe.
Grejanje poda i sedišta. Veliki električni sistemi takođe zahtevaju vešte dizajnere i trgovce, ali to je manje važno za male sisteme podnog grejanja.
Električni sistemi koriste manje komponenti i jednostavniji su za instalaciju i puštanje u rad od hidrauličnih sistema. Neki električni sistemi koriste tehnologiju mrežnog napona, dok drugi koriste tehnologiju niskog napona.
Potrošnja električne energije električnog sistema nije zasnovana na naponu, već na izlaznoj snazi koju proizvodi grejni element.